Ekonomi

EBRD’den Antalya Havalimanı’na 140 milyon euro

2022 yılında Türkiye’de 1,6 milyar avroluk yatırım yapan ve depremden etkilenen bölge için 1,5 milyar avroluk yatırım taahhüdü bulunan Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye’deki yatırımlarına devam ediyor.

EBRD’den yapılan açıklamaya göre, Fraport TAV Antalya Yatırım, İnşaat ve İşletme (FTA) 140 milyon Euro’luk sermaye yatırım köprü kredisi sağlıyor. Söz konusu finansmanın, Uluslararası Finans Kurumu ve Asya Altyapı Yatırım Bankası’ndan (AIIB) sağlanan fonları içeren finansman paketinin bir parçası olduğu belirtildi.

EBRD’nin yatırımının, Antalya havalimanının yeni altyapısını tamamlaması ve enerji verimliliği yatırımlarını güçlendirmesi bekleniyor. Proje ayrıca LEED sertifikalı terminaller ve güneş enerjisi santrali yatırımını da içeriyor. Yatırım için FTA’nın sözleşmeli işgücündeki kadın çalışan payını artırmayı da taahhüt ettiği belirtildi.

Krediyle ilgili açıklama yapan TAV CFO’su Burcu Geriş, EBRD tarafından sağlanan kredinin Antalya havalimanındaki kapasite yatırımlarına katkı sağlayacağını söyledi.

habersusehri.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu